Záchovna stomatológia

Záchovná stomatológia je jednou zo základných oblastí zubného lekárstva, ktorá sa zaoberá vyplňovaním defektov zubov.

Zubný kaz začína v povrchovej časti zubu, pokiaľ však nie je včas odstránený, pokračuje stále hlbšie až k dreni zuba. Príčiny vzniku kazu sú rôzne. Zubný kaz sa nedá liečiť, ak raz vznikne, dá sa len odstrániť spolu s poškodenou časťou zubu a zabrániť jeho ďalšiemu šíreniu. Najlepšie je však predchádzať vzniku kazu správnou hygienou. Pri hygiene chrupu je potrebné zamerať sa na miesta, kde kaz vzniká najčastejšie (medzizubné priestory, jamky a krčková oblasť zubov).

Zubný kaz sa javí ako viditeľná hnedastá škvrna  na sklovine. Sprievodným javom je častá bolesť a citlivosť na sladké, studené alebo horúce jedlá. Častejšie sú postihované horné zuby a medzizubné priestory.

Výplňové materiály

Fotokompozity sú svetlom tuhnúce materiály, ktoré umožňujú šetrné ošetrenie zuba, pretože postačuje odstránenie iba poškodených zubných tkanív. Kvalitnejšie fotokompo

zity sú vyrábané vo viacerých farbách a odtieňoch. Súčasné materiály sú nerozoznateľné od vlastného zuba. Ich výhodou je aj to že pacient po ošetrení môže hneď jesť. A však nevýhodou je nutn

osť zabezpečenia suchého pracovného poľa.

Skloionomérne cementy ich hlavnou výhodou je chemická väzbe k tvrdým zubným tkanivám zuba a preventívny účinok, pretože zároveň vylučujú fluór, ktorý podporuje remineralizáciu zuba. Použitie skloionomérneho cementu nevyžaduje absolútne suché pracovné pole, preto sa tento materiál dá použiť aj na miestach, kde nie je možné zabezpečiť suché prostredie, napríklad pri krčkových kazoch alebo u detských pacientov.

Amalgám je najstarším výplňovým materiálom, ktorý od polovice roku 2018 je Európskou úniou zakázaný u detí, tehotných a dojčiacich žien. A od roku 2030 bude úplne zakázané jeho používanie v zubných ambulanciách.