Zubné chrániče

Zubné chrániče sú špeciálne náhryzové dlahy vyrobené zo zdravotne nezávadného materiálu určené predovšetkým pre športovcov. Chrániče zubov sú neoddeliteľnou súčasťou každého kontaktného športu ako sú hokej a všetky bojové športy. Čím ďalej tým viac ľudí si uvedomuje, že chrániť si zuby je rovnako dôležité ako ochrana iných častí tela.

V zahraničí je bežné, že zubné chrániče sú povinné u detí na telesných výchovách. Zubný chránič by sa mal stať súčasťou takmer každého aj rekreačného športu, bicyklovania, korčulovania, kedy sú najčastejšie úrazy zubov.

Je lepšie si zuby chrániť, ako riešiť následky úrazov zubov, ktoré sú veľakrát trvalé!

Nie je chránič ako chránič

Ústny chránič musí byť predovšetkým bezpečný, funkčný a tiež pohodlný. Bezpečný je ústny chránič v zásade vtedy, keď nemá žiadne ostré či hrubé okraje, ktoré môžu poraniť mäkké tkanivá v ústach, príliš nenapína pery a líca, čo pri náraze zvyšuje možnosť ich poranenia. Plne funkčný je ústny chránič iba vtedy, keď dokonale kopíruje tvar zubného oblúka, zubov, ďasien a čiastočne aj podnebia, čo znamená že po nasadení pevne drží v ústach sám od seba bez nutnosti pridržovať ho zovretými čeľusťami.

Pri správnom tvare chrániča, ktorý dokonalé zapadá do anatomických pomerov v ústach, sa môžu plne prejaviť vlastnosti materiálu, z ktorého je zhotovený. Chránič tak pôsobí ako veľmi účinný tlmič nárazov, ktoré rozkladá a čiastočne absorbuje silu úderu. V takomto prípade sú zuby maximálne chránené proti zlomeniu či vyrazeniu ako pri údere spredu, tak aj pri údere zospodu na sánku.

Druhy zubných chráničov

Konfekčné chrániče sú lacnou a predtvarovanou variantou, ktorá je pripravená rovno k noseniu a spravidla ju môžete kúpiť vo všetkých predajniach športového vybavenia. Môžu však v ústnej dutine sedieť veľmi nepresne alebo spôsobiť potiaže pri reči či dýchaní. Pre svoju malú protektívnu funkčnosť nieje táto skupina chráničov odborníkmi vôbec doporučovaná.

„Boil and Bite“ zubné chrániče možno takisto kúpiť v športových predajniach. Keďže sú vyrobené z termoplastického materiálu, stačí ich po zakúpení ponoriť do teplej vody aby zmäkli. Potom ich v ústach zahryznutím vytvarujete do žiadúceho tvaru.

Chrániče vyrobené u zubného lekára sú individuálne zhotovené z odtlačku, ktorý sníme zubný lekár vo svojej ordinácii a následne tento model poslúži zubnému laborantovi k zhotoveniu perfektne sediaceho zubného chrániča. Vzhľadom k výrobnému postupu a času, ktorý výroba tohto typu vyžaduje sa jedná o finančne najnáročnejšiu variantu, avšak tento typ poskytuje najlepšiu ochranu i komfort pri nosení a z dlhodobého hľadiska sa investícia rozhodne vyplatí. Individuálne zhotovené chrániče zubov sú pohodlné, nevadia pri dýchaní a reči, sú vyrobené podľa presnej výšky zhryzu, presne sa adaptujú na čeľusť a nedochádza tu ku stenčeniu ochrannej hmoty pri intenzívnejšom zahryznutí. Zubné chrániče sú vyrábané v rôznofarebných prevedeniach.