Komplexná starostlivosť o detský a dospelý chrup

Komplexná starostlivosť spočíva v prvom rade v pravidelných preventívnych prehliadkach. U dospelých pacientov je to raz ročne, u detí do 18 rokov dva krát ročne.

Starostlivosť o ústnu dutinu je práca na celý život a začína už v útlom veku. Dieťa by malo prvý krát navštíviť zubnú ambulanciu už po dosiahnutí prvého roku života. O ústnu dutinu detí sa však treba starať, ešte pred prerezaním prvých zúbkov a to vytieraním ďasien vlhkou gázou. A hneď po prerezaní prvých zúbkov začať používať zubnú kefku. Dieťaťu je potrebné dočisťovať ústnu dutinu až do 9 rokov života.

Je dôležité navštíviť zubnú ambulanciu s dieťaťom skôr ako v akútnom štádiu s bolesťou.

AKO CHRÁNIŤ ZUBY DETÍ ?

Pečatenie zubov

Zubný kaz vzniká najčastejšie v hlbokých fisúrach a jamkách na povrchu zuba, do ktorých sa zubná kefka nedostane a niesu dostatočne samoočisťované. Pečatenie je preto vhodným spôsobom ako zabrániť baktériám v prieniku do týchto priestorov. Pri pečatení sa jednoducho a šetrne tieto ryhy uzavrú. Nanesieme kompozitný alebo skloionomérny materiál na zuby, osvietime UV lampou a tým materiál spolymerizujeme. Pečatia sa trvalé zuby, najlepšie čerstvo prerezané do 1 roka.

Fluoridácia 

Ďalším spôsobom ako chrániť zuby pred kazom je fluoridácia. Na zub sa pri nej nanáša fluoridačný gél, ktorý spevňuje sklovinu a zvyšuje odolnosť zubov. Robíme tak spravidla dvakrát ročne. Ide o neinvazívne, bezbolestné ošetrenie, navyše máme gély v rôznych príchutiach, ktoré vašim deťom spríjemnia pobyt v zubárskom kresle.

Výživa 

Neoddeliteľnou súčasťou prevenciu vzniku zubného kazu je správna výživa. Tak ako dieťa tak aj dospelý by mali dodržiavať určité zásady.

  • Piť cez deň dostatok čistej vody alebo mlieka
  • Obmedziť jedlá a nápoje s obsahom cukru na menej ako 4 dávky denne
  • Po večernom očistení zubov nejesť ani nepiť
  • Doplniť stravu potravinami s vysokým obsahom vápnika alebo fosfátov (mlieko, syry…)
  • Po hlavnom jedle konzumovať potraviny, ktoré zvyšujú žuvanie, saliváciu, očisťovanie zubov (mrkva, jablká..), naopak sa vyvarovať sladkým snackom
  • U detí do fľaše s cumľom nedávať sladené nápoje